Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Samsung 27in FHD IPS 120Hz Monitor (LS27F320GAEXXY) - OPENED BOX 93403
Samsung 27in FHD IPS 120Hz Monitor (LS27F320GAEXXY) - OPENED BOX 93403
  • Monitors-Samsung-27in-FHD-IPS-120Hz-Monitor-LS27F320GAEXXY-7
  • Monitors-Samsung-27in-FHD-120Hz-IPS-Monitor-LS27F320GAEXXY-2
  • Monitors-Samsung-27in-FHD-120Hz-IPS-Monitor-LS27F320GAEXXY-4
  • Monitors-Samsung-27in-FHD-120Hz-IPS-Monitor-LS27F320GAEXXY-3
  • Monitors-Samsung-27in-FHD-120Hz-IPS-Monitor-LS27F320GAEXXY-5
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
Icon  Product condition:  OPENED BOX
Monitors-Samsung-27in-FHD-120Hz-IPS-Monitor-LS27F320GAEXXY-1
SPECIFICATIONS:
OVERVIEW
Resolution
FHD (1,920 x 1,080)
Aspect Ratio
16:9
Brightness (Typical)
250cd/
Contrast Ratio Static
1000:1(Typical)
Response Time
5 (GTG
Refresh Rate
Max 120Hz
Viewing Angle (H/V)
178˚/178˚
DISPLAY
Screen Size (Class)
27
Flat / Curved
Flat
Active Display Size (HxV) (mm)
597.888 x 336.312 mm
Aspect Ratio
16:9
Panel Type
IPS
Brightness (Typical)
250 cd/
Brightness (Min)
200 cd/
Contrast Ratio Static
1000:1(Typical)
Contrast Ratio (Dynamic)
Mega
Resolution
FHD (1,920 x 1,080)
Response Time
5 (GTG
Viewing Angle (H/V)
178˚/178˚
Color Support
Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)
72% (CIE 1931)
Refresh Rate
Max 120Hz
GENERAL FEATURE
Energy Saving Solution
Yes
Eye Saver Mode
Yes
Flicker Free
Image Size
Windows Certification
Windows11
FreeSync
No
G-Sync
No
Off Timer Plus
Auto Source Switch
SMART SERVICE
Smart Type
INTERFACE
HDMI
2 EA
HDMI Version
1.4
HDCP Version (HDMI)
1.4
Headphone
USB Hub
USB Hub Version
USB-C
AUDIO
Speaker
Speaker Output
OPERATION CONDITIONS
Temperature
Humidity
10% ~ 80%, non-condensing
DESIGN
Front Colour
BLACK
Rear Color
BLACK
Stand Color
Stand Type
SIMPLE
Tilt
Wall Mount
100 x 100
ECO
Energy Efficiency Class
5
Recycled Plastic
POWER
Power Supply
AC 100~240V
Power Consumption (Max)
25 W
Power Consumption (Typ)
25.0 W
Power Consumption (DPMS)
0.5 W
Power Consumption (Off Mode)
0.30 W
Power Consumption (Yearly)
94 kWh/year
Type
External Adaptor
DIMENSION
Net Dimension with Stand (WxHxD)
612.7 x 470.0 x 200.4 mm
Net Dimension without Stand (WxHxD)
612.7 x 360.9 x 36.2 mm
Package Dimension (HxWxD)
710.0 x 100.0 x 403.0 mm
WEIGHT
Set Weight with Stand
3.0 kg
Set Weight without Stand
2.5 kg
Package Weight
4.3 kg
ACCESSORY
Power Cable Length
1.5 m
HDMI Cable
  • Product Name: