Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Philips 24in FHD IPS 120Hz Adaptive-Sync Monitor (24E1N2100D) - OPENED BOX 93882
Philips 24in FHD IPS 120Hz Adaptive-Sync Monitor (24E1N2100D) - OPENED BOX 93882
  • Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-8
  • Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-3
  • Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-4
  • Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-2
  • Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-5
  • Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-6
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
Icon  Product condition:  OPENED BOX
Monitors-Philips-24in-FHD-IPS-120Hz-Adaptive-Sync-Monitor-24E1N2100D-1
SPECIFICATIONS:
PICTURE/DISPLAY
Panel Size
23.8 inch / 60.5 cm
Aspect ratio
16:9
LCD panel type
IPS technology
Backlight type
W-LED system
Pixel pitch
0.2745 x 0.2745 mm
Brightness
300  cd/m²
Display colors
16.7 M
Color gamut (typical)
Adobe RGB 84.49%; DCI-P3:81.39%, sRGB: 102.66%, NTSC 89.36%*
Contrast ratio (typical)
1500:1
SmartContrast
Mega Infinity DCR
Response time (typical)
4 ms (Gray to Gray)*
Viewing angle
178º (H) / 178º (V)
@ C/R > 10
Picture enhancement
SmartImage
Maximum resolution
1920x1080 @ 120 Hz
Effective viewing area
527.04 (H) x 296.46 (V) mm
Scanning Frequency
VGA/DVI :30 KHz -85 KHz (H) / 48 Hz - 75 Hz (V); HDMI: 30 KHz - 140 KHz (H) / 48 Hz -120 Hz (V)
sRGB
Yes
SoftBlue
Yes
Flicker-free
Pixel Density
93 PPI
LowBlue Mode
Display Screen Coating
Anti-Glare, 3H, Haze 25%
MPRT
1 ms*
EasyRead
Adaptive sync (VRR)
CONNECTIVITY
Signal Input
VGA x 1, DVI x 1, HDMI 1.4 x 1
Sync Input
Separate Sync
Audio (In/Out)
Audio out
HDCP
HDCP1.4 (HDMI)
CONVENIENCE
Plug & Play Compatibility
DDC/CI
Mac OS X
sRGB
Windows 11 / 10
User convenience
Power On/Off
Menu
Brightness
Input
SmartImage
OSD Languages
Brazil Portuguese
Czech
Dutch
English
Finnish
French
German
Greek
Hungarian
Italian
Japanese
Korean
Polish
Portuguese
Russian
Simplified Chinese
Spanish
Swedish
Traditional Chinese
Turkish
Ukrainian
Other convenience
Kensington lock
VESA mount (100x100mm)
STAND
Tilt
-5/20 degree
POWER
Power supply
Internal
100-240VAC, 50-60Hz
Off mode
0.3 W (typ.)
On mode
17.72 W (typ.)
Standby mode
0.5 W (typ.)
Power LED indicator
Operation - White
Standby mode- White (blinking)
DIMENSIONS
Packaging in mm (WxHxD)
610 x 370 x 124 mm
Product without stand (mm)
542 x 316 x 45 mm
Product with stand(max height)
542 x 417x 180 mm
WEIGHT
Product with packaging (kg)
4.67 kg
Product with stand (kg)
2.91 kg
Product without stand (kg)
2.56 kg
OPERATING CONDITIONS
Altitude
Operation: +12,000ft (3,658m), Non-operation: +40,000ft (12,192m)
Temperature range (operation)
0 to 40  °C
MTBF
50,000 hrs (excluding backlight) hour(s)
Relative humidity
20%-80  %
Temperature range (storage)
-20 to 60  °C
SUSTAINABILITY
Environmental and energy
RoHS
Recyclable packaging material
100  %
Specific Substances
PVC / BFR free housing
COMPLIANCE AND STANDARDS
Regulatory Approvals
CB
CE Mark
MEPS
PSB
PSE
KC
KCC
BSMI
VCCI
UKCA
EMF
FCC
ICES-003
CABINET
Color
Black
Finish
Textured
  • Product Name: