Intel NUC RNUC12WSHI50000 12th Gen i5 Barebone Kit (RNUC12WSHI50000)
  • NUC-Brix-Mini-PCs-Intel-NUC-RNUC12WSHI50000-12th-Gen-i5-Barebone-Kit-6
  • NUC-Brix-Mini-PCs-Intel-NUC-RNUC12WSHI50000-12th-Gen-i5-Barebone-Kit-3
  • NUC-Brix-Mini-PCs-Intel-NUC-RNUC12WSHI50000-12th-Gen-i5-Barebone-Kit-4
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
NUC-Brix-Mini-PCs-Intel-NUC-RNUC12WSHI50000-12th-Gen-i5-Barebone-Kit-2
SPECIFICATIONS:
ESSENTIALS
Product Collection
Intel® NUC Kit with 12th Generation Intel® Core™ Processors
Code Name
Products formerly Wall Street Canyon
Supported Operating Systems
Board Number
NUC12WSBi5
Board Form Factor
UCFF (4" x 4")
Socket
Soldered-down BGA
Internal Drive Form Factor
M.2 and 2.5" Drive
# of Internal Drives Supported
3
TDP
35 W
DC Input Voltage Supported
12-20 VDC
Processor Included
Intel® Core™ i5-1240P Processor (12M Cache, up to 4.40 GHz)
# of Cores
12
# of Threads
16
Lithography
Intel 7
Max Turbo Frequency
4.40 GHz
MEMORY & STORAGE
Max Memory Size (dependent on memory type)
64 GB (not included)
Memory Types
DDR4-3200 1.2V SODIMMs
Max # of Memory Channels
2
Max # of DIMMs
2
ECC Memory Supported*
No
PROCESSOR GRAPHICS
Integrated Graphics*
Yes
Graphics Output
Dual HDMI 2.0b w/HDMI CEC, Dual DP 1.4a via Type C
# of Displays Supported*
4
EXPANSION OPTIONS
PCI Express Revision
Gen 4 (m.2 22x80 slot); Gen 3 (otherwise)
PCI Express Configurations*
PCIe x4 Gen 4: M.2 22x80 (key M)
PCIe x1 Gen 3: M.2 22x42 (key B)
PCIe x1: M.2 22x30 (key E)
M.2 Card Slot (wireless)
22x30 (E)
M.2 Card Slot (storage)
22x80 NVMe (M); 22x42 SATA (B)
CHASSIS FEATURES AND SIZE
Chassis Dimensions
117 x 112 x 54 mm
Chassis Features
Kensington lock with base security, 2.5” drive bay (15mm SATA), VESA mounting plate included
I/O SPECIFICATIONS
# of USB Ports
4
USB Configuration
Front: 2x USB 3.2
Rear: 2x USB 4 (type C), 1x USB 3.2, 1x USB 2.0
Internal: 1x USB 3.2 on m.2 22x42 (pins), 2x USB 2.0 (headers)
Total # of SATA Ports
1
Serial Port via Internal Header
No
Audio (back channel + front channel)
Front panel: 3.5mm headphone/mic jack