Startech 4-Port USB-C to 4 x USB-A USB 3.0 Hub (HB30C4AB)
  • 63164_thumb_P_1654134963772
  • 63164_thumb_P_1654134907039
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
SPECIFICATIONS:
CONNECTOR(S)
Connector   Type(s)
4 - USB Type-A (9 pin, 5 Gbps)
1 - USB 3.2 Type-C (24 pin, Gen 1, 5Gbps)
ENVIRONMENTAL
Operating   Temperature
0°C to 45°C (32°F to 113°F)
Storage   Temperature
-10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Humidity
10%-85%RH
HARDWARE
USB-C   Device Port(s)
No
USB-C Host   Connection
Yes
Fast-Charge   Port(s)
No
Ports
4
Interface
USB 3.2 Gen 1 (5Gbps)
Bus Type
USB 3.2 Gen 1 (5Gbps)
Industry   Standards
USB 3.0 - Backward compatible with USB 2.0 and 1.1
Chipset ID
VIA/VLI - VL817
PACKAGING INFORMATION
Package   Height
30.0 mm [1.2 in]
Package   Length
17.0 cm [6.7 in]
Shipping   (Package) Weight
108.0 g [3.8 oz]
Package   Width
14.2 cm [5.6 in]
PERFORMANCE
Maximum   Data Transfer Rate
5 Gbps
Type and   Rate
USB 3.0 - 5 Gbit/s
PHYSICAL CHARACTERISTICS
Form   Factor
Compact
Colour
Black
Material
Plastic
Cable   Length
146 mm [5.7 in]
Product   Length
80.0 mm [3.1 in]
Product   Width
175.0 mm [6.9 in]
Product   Height
1.4 cm [0.6 in]