Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Samsung 55in 4K UHD VMB-U Ultra Narrow Bezel Video Wall IPS Commercial Display Monitor (LH55VMBUBGBXXY)
Samsung 55in 4K UHD VMB-U Ultra Narrow Bezel Video Wall IPS Commercial Display Monitor (LH55VMBUBGBXXY)
55" IPS display, Full HD 1920×1080, 0.63 mm pixel pitch, 500 nit brightness, 1200:1 static & 45,000:1 dynamic contrast, 8 ms response, 72% color gamut. Includes 2 HDMI, DP 1.2, DVI, USB, RS232, RJ45, IR, audio I/O.
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
SPECIFICATIONS:
DISPLAY
Diagonal Size
55"
Panel Type
IPS
Resolution
1,920 x 1,080
Pixel Pitch (HxV)
0.63x0.63
Brightness (Typ)
MAX 500 nit
Contrast Ratio
Viewing Angle (H/V)
178/178
Response Time
8ms
Color Gamut
72 %
Glass Haze
25 %
H-Scanning Frequency
62.7~72.3kHz
Maximum Pixel Frequency
82MHz
V-Scanning Frequency
57~63Hz
Contrast Ratio (Dynamic)
Operation Time Support
24/7
CONNECTIVITY
HDMI In
2
DP In
1
DVI In
Yes
Version of HDMI
2
Version of DP
1.2
Version of HDCP
2.2
USB
1
IR In
Yes
Audio In
Audio Out
Stereo Mini Jack
Video Out
Power Out
No
RS232 In
RS232 Out
Stereo Mini Jack
RJ45 In
POWER
Power Supply
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (On Mode)
220 W
Power Consumption (Sleep Mode)
0.5 W
DIMENSION
Set Dimension (WxHxD)
1213.5 x 684.3 x 73.1 mm
Package Dimension (HxWxD)
1398 x 844 x 257 mm
WEIGHT
Net Weight
21.2 kg
Package Weight
28.8 kg
OPERATION CONDITIONS
Temperature
0~ 40
Humidity
10 ~ 90%
MECHANICAL SPECIFICATION
VESA Mount
600 x 400 mm
Bezel Width
2.25mm(U/L), 1.25mm(R/B)
Frame Material
Glossy
  • Product Name: