Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Philips 32in FHD VA LED Monitor (32E1N3100LA) - OPENED BOX 93401
Philips 32in FHD VA LED Monitor (32E1N3100LA) - OPENED BOX 93401
31.5" VA LCD with 1920x1080 @75 Hz, 4 ms GTG, 1 ms MPRT, 300 cd/m² brightness, 3000:1 contrast, anti‑glare 178° view, adaptive sync, HDMI 1.4 x2 & VGA, W‑LED backlight, 5 W×2 speakers, flicker‑free, Low‑Blue, SmartImage Game.
  • Monitors-Phillips-32in-FHD-VA-LED-Monitor-32E1N3100LA-7
  • Monitors-Phillips-32in-FHD-VA-LED-Monitor-32E1N3100LA-3
  • Monitors-Phillips-32in-FHD-VA-LED-Monitor-32E1N3100LA-4
  • Monitors-Phillips-32in-FHD-VA-LED-Monitor-32E1N3100LA-2
  • Monitors-Phillips-32in-FHD-VA-LED-Monitor-32E1N3100LA-5
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
Icon  Product condition:  OPENED BOX
Monitors-Phillips-32in-FHD-VA-LED-Monitor-32E1N3100LA-1
SPECIFICATIONS:
LCD panel type
VA LCD
Backlight type
W-LED system
Panel Size
31.5 inch / 80 cm
Display Screen Coating
Anti-Glare, 3H, Haze 40%
Effective viewing area
698.4 (H) x 392.85 (V)
Aspect ratio
16:9
Maximum resolution
1920 x 1080 @ 75 Hz*
Pixel Density
69.93 PPI
Response time (typical)
4 ms (Gray to Gray)*
MPRT
1 ms
Brightness
300  cd/m²
Contrast ratio (typical)
3000:1
SmartContrast
Mega Infinity DCR
Pixel pitch
0.36375 x 0.36375 mm
Viewing angle
178º (H) / 178º (V)
@ C/R > 10
Flicker-free
Yes
Picture enhancement
SmartImage game
Color gamut (typical)
NTSC 103.65%*, sRGB 121.33%*
Display colors
16.7 M
Scanning Frequency
30 - 85 kHz (H) / 48 - 75 Hz (V)
LowBlue Mode
Yes
EasyRead
sRGB
Adaptive sync
Signal Input
VGA x 1, HDMI 1.4 x 2
HDCP
HDCP 1.4 (HDMI)
Sync Input
Separate Sync
Sync on Green
Audio (In/Out)
Audio-in
Audio out
Built-in Speakers
5 W x 2
User convenience
Power On/Off
Menu
Volume
Input
SmartImage Game
OSD Languages
Brazil Portuguese
Czech
Dutch
English
Finnish
French
German
Greek
Hungarian
Italian
Japanese
Korean
Polish
Portuguese
Russian
Simplified Chinese
Spanish
Swedish
Traditional Chinese
Turkish
Ukrainian
Other convenience
Kensington lock
VESA mount (100x100mm)
Plug & Play Compatibility
DDC/CI
Mac OS X
sRGB
Windows 11 / 10 / 8.1 / 8
Tilt
-5/20  degree
On mode
30.5 W (typ.)
Standby   mode
0.5 W (typ.)
Off mode
0.3 W (typ.)
Power LED indicator
Operation - White
Standby mode- White (blinking)
Power supply
Internal
100-240VAC, 50-60Hz
Product with stand(max height)
715 x 514 x 248  mm
Product without stand (mm)
715 x 420 x 62  mm
Packaging in mm (WxHxD)
930 x 517 x 162  mm
Product with stand (kg)
7.50  kg
Product without stand (kg)
5.78  kg
Product with packaging (kg)
9.71  kg
Temperature range (operation)
0 to 40  °C
Temperature range (storage)
-20 to 60  °C
Relative humidity
20%-80  %
Altitude
Operation: +12,000ft (3,658m), Non-operation: +40,000ft (12,192m)
MTBF
50,000 hrs (excluding backlight)  hour(s)
Environmental and energy
RoHS
Recyclable packaging material
100 %
Specific Substances
Mercury free
PVC / BFR free housing
Regulatory Approvals
CB
CE Mark
FCC Class B
ICES-003
MEPS
RCM
  • Product Name: